Dzieci Wielkiego Brata

Dzieci Wielkiego Brata
Pozwoliłam sobie zamieścić list otwarty, którego jestem współautorką napisany z powodu przyjęcia tzw. ustawy inwigilacyjnej.
Drodzy przyjaciele!
Jesteśmy ludźmi, którzy już raz potrafili się zebrać i pokazać władzy, że nie podobają nam się próby ograniczania naszej wolności. Mówimy tutaj oczywiście o protestach przeciwko ACTA, podczas których zjednoczyliśmy się ponad podziałami i poglądami. To wydarzenie, które popchnęło nas do walki spowodowało, że między nami powstała więź, czasem powstawały przyjaźnie, dla innych była bodźcem do stałego działania. To dlatego dziś zwracamy się do Was powtórnie o wsparcie i zaangażowanie.
W ostatnich dniach znowelizowana została ustawa o policji, zwana także ustawą inwigilacyjną, która głęboko nas niepokoi. Nie podoba nam się sposób uchwalania pisanego na kolanie prawa, ale także lekkiego podejścia do spraw dla nas ważnych. Jesteśmy zdania, że przepisy, szczególnie te dotyczące tak intymnych elementów życia jak nasze prywatne rozmowy czy dane internetowe, powinny być niezwykle precyzyjne. Niestety nie ma to przełożenia na ustawę, o której jest dziś w mediach głośno.
Stanowczo piętnujemy uchwalanie prawa, które może istotnie zagrozić naszej wolności, bezpieczeństwu naszych danych i spowodować ogromną swobodę inwigilacji obywateli przez służby. Według nowego prawa policjant lub agent służb nie będzie potrzebował zgody prokuratury ani sądu, żeby prześwietlić nasze działania w internecie. Na życzenie będzie mógł uzyskać „informacje o zakresie każdorazowego korzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną”. Takie sformułowania dają pole do nadużyć i sprawiają, że jedyną barierą ograniczającą inwigilację niczego nieświadomego bohatera, jest „przeczucie” stróża prawa. Dla nas takie pojmowanie prawa, bez uwzględnienia podstawowych wolności obywatela, jest nie do przyjęcia.
W tej sprawie potrzebny jest nasz obywatelski, ponadpodziałowy, głośny sprzeciw. Nie możemy dopuścić, by kolejne rządy bez skrupułów ustanawiały przepisy, które mogą pogwałcić naszą prywatność. Wolność nie ma jakiejkolwiek przynależności politycznej. Należy się ona każdemu obywatelowi Rzeczpospolitej Polskiej. Tłumaczenie, że inwigilacja właśnie temu celowi służy, jest groteskowe.
Z całego serca rekomendujemy wam, byście zadbali o prywatność swoją i swoich bliskich, zabezpieczając odpowiednio swoje dane i rozmowy. Informacje o tym, jak to zrobić, znajdziecie w internecie. Jak długo rządzący będą chcieli ingerować w wolność i swobodnie zataczać coraz to szersze kręgi w inwigilowaniu własnych obywateli, tak długo my będziemy przeciwko temu protestować.
Być może niektórzy z nas są teraz w parlamencie i mają bezpośredni wpływ na uchwalanie ustaw, inni są prawnikami i specjalistami w tym zakresie – ich prosimy o trzymanie ręki na pulsie i wywieranie nacisku na zmianę tego prawa. Już raz pokazaliśmy, że nie godzimy się na tak głębokie ingerowanie w naszą prywatność. Jeśli nadejdzie taka konieczność, poprosimy Was o mobilizację w tej sprawie po raz kolejny.
Zwracamy się też z apelem do przedstawicieli ugrupowania rządzącego, Kancelarii Premiera oraz Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o wykazanie dobrej woli i podjęcie szeroko zakrojonych konsultacji społecznych w celu wypracowania rozwiązania prawnego godzącego potrzeby służb bezpieczeństwa i obywateli. Nauczeni doświadczeniami przy umowie ACTA, nie zaprzepaśćmy szansy i nie dopuśćmy do sytuacji, gdy obywatele kolejny raz i przez kolejną władzę zmuszeni zostaną do dyskusji z rządzącymi z poziomu ulicy.
Obywatele, liderzy i uczestnicy protestów przeciw umowie ACTA
Małgorzata Bochenek
Michał Dydycz
Robert ‚Antykomor.pl’ Frycz
Adam Jurkiewicz
Piotr Kaznowski
Jakub Król
Jarosław Lipszyc
Krzysztof Maczyński vel ByteEater
Władysław Majewski
Krzysztof Mallek
Michał Olber
Robert Partyka
Tomasz Pietruszka
Bartłomiej ‚Świstak’ Piotrowski
Kamil Porembiński
Konrad ‘Lis’ Przesławski
Adrian Leszek Rogala
Sebastian ‚Przykuta’ Skolik
Patryk Słowicki
Magdalena Szecówka
Małgorzata Szumańska
Katarzyna Szymielewicz
Wojciech Urbański
Andrzej Wiśniewski
Marek Zibrow
Aleksander Z. Zioło
 Magdalena Szecówka Wszystkie teksty na moim blogu objęte są licencją CC BY-SA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *